Bio
"Dovolit si být sám sebou"
Inspirace
...
CV
...
Projekty
...
Foto - Video
...

Bio

Dovolit si být sám sebou

Jako lidé jsme nuceni hrát společenské role. Často až do té míry, že zapomeneme na to, kdo jsme. Já se před lety rozhodl přestat hrát a začal jsem si všímat, že čím víc si člověk dovolí být sám sebou, tím víc k sobě přitáhne sobě podobné lidi. Být "sám sebou" znamená, dle mého, v první řadě "mít se rád". Teprve potom můžeme mít rádi druhé. A o to jde - dle mého - v životě především.

Rodina a blízké vztahy

Mít rád sebe, své blízké a svou práci považuji za tři základní pilíře spokojeného života. Já jsem založením poněkud "hračička" a mám tak tendenci se čas od času ve své práci ztratit. Moje rodina a přátelé jsou pro mne proto jakousi kotvou, která mi pomáhá držet se v životě toho, co je pro mě skutečně důležité a neztratit se. 

Má témata

Totalitní socialismus nepřístojně omezuje lidskou přirozenost. Dnešní liberální kapitalismus zase vede k bezbřehému individualismu a devastující bezohlednosti. Hledám proto příklady firem, lidí a společností, které se vydaly "třetí cestou" a staví na principech svobody a zodpovědnosti. Zaměřuji se při tom na svět práce a podnikání. Jsem přesvědčený, že když budeme pracovat svobodněji a podnikat zodpovědněji, změní se i zbytek společnosti.

10 000 hodin

Lidé, kteří dosáhli ve svých oborech mistrovství, mají za sebou přes deset tisíc hodin tvrdé práce. Já se tématu práce a podnikání věnuji na různých manažerských postech a ve vlastních firmách od roku 1994. Od roku 2002 jsem se začal zaměřovat na aspekty svobody a zodpovědnosti. Nemám ponětí o přesných číslech, ale na vlastní kůži zažívám, jak důležité je se tématem propracovat a propřemýšlet k jeho podstatě a jednoduchosti.

Renomé ("osobní značka")

O tom, jak dobří jsme, nerozhoduje to, co si o sobě myslíme my, ale jak nás vnímá okolí. Kromě 100% kvality práce je nutné se začít o své myšlenky a zkušenosti dělit a dát tak ostatním příležitost porozumět lépe tomu, co a jak děláte a jak smýšlíte. On-line i off-line. U mně je to především blog a přednášky. Za předpokladu, že je vaše komunikace konzistentní s tím, co děláte, vzniká důvěra. Ostatní ví na koho se obrátit v případě, že potřebují pomoct s tématem, kterému se věnujete. 

Společenství

Čím více dáváte (myšlenky, know-how, svůj čas, nezištnou pomoc), tím více lidí chce dát něco vám. Vzniká tak společenství lidí, kteří sdílejí smysl a hodnoty. Mně se díky létům sdílení (v online i offlaine světě) podařilo zrealizovat většinu projektů a potkat mnoho lidí, s kterými dnes spolupracuji. Především díky tomu jsem časem přestal mít klienty, zaměstnance nebo dodavatele. Dnes už mám pouze partnery a mnohdy i přátele, s kterými nás pojí zájem o stejné téma. 

Vlastní produkt

Člověk se může živit tím, co má rád buď tak, že si nalezne zaměstnání natolik svobodné, že si tam práci "ušije na tělo" nebo je třeba se pustit do podnikání. Já se rozhodl pro to druhé. Pokud je to i vaše cesta je třeba definovat, co a za kolik si u vás lidé mohou koupit. U mě to byly zprvu kurzy. Později se přidaly knihy, konzultace a přednášky. Důležité je to, že náš produkt je vždy 100% kvalitní a pro druhé lidi opravdu užitečný.

Inspirace

Považuji se za součást myšlenkového proudu, jehož centrem zájmu je přirozené fungování lidské společnosti a tedy "dobrý život". Zde jsou někteří lidé, jenž ovlivnili či ovlivňují mé myšlení v jednotlivých oblastech života:

Psychologie/antropologie

 1. John Gottman
 2. Jean Piaget
 3. Erich Fromm
 4. C. G. Jung
 5. Mihaly Csikszentmihaly
 6. Frans de Waal
 7. Jared Diamond

Edward de Bono

Podnikání:

 1. Marcus Buckingham
 2. Ricardo Semler
 3. Ingvar Kamprad
 4. Bill Gore
 5. Richard Branson
 6. Gary Vaynerchuk
 7. Gary Hamel

Richard Wolff

Filozofie:

 1. Anthony de Mello
 2. Jiddu Krishnamurti
 3. Alan Watts
 4. Thomas Friedman
 5. Douglas McGregor
 6. Malcolm Gladwell
 7. Tomáš Sedláček


Výchova a vzdělávání:

 1. A. S. Neill
 2. Jiřina Prekopová
 3. Jana Nováčková
 4. Ken Robinson
 5. Sugata Mitra
 6. Maria Montessori

CV

Pokus o strukturovaný životopis. Osobně považuji životopis za stále méně říkající dědictví 20.století. Myslím, že spíše než minulé školy a minulá praxe o nás prozradí naše zájmy,  projekty a vztahy.

Narození: 26.5.1971
Znamení: blíženci
MBTI: ENFP

Studium: 

0 - nyní: Škola života v cca 70 zemích světa - nejčastěji metoda pokus/omyl
1977 - 84: ZŠ Gottwaldova, Lanškroun
1984 - 89: SZeŠ, Lanškroun
1989 - 90: Běloruská zemědělská akademie, Gorki - zemědělství
1990 - 91: Timiriazevova akademie, Moskva - zemědělství
1991 - 92;94:Vysoká škola zemědělská, Praha - zemědělství
1993 - Larenstein Hogeschool, Deventer, Holandsko - mez. byznys
1995 - 1999: MBA - CMC Čelákovice - byznys
1998 - nyní: Samostudium - byznys, filozofie, psychologie a další obory zkoumající člověka v interakci s ostatními lidmi a zbytkem života

Zaměstnání:

1994 - 97: Douwe Egberts (marketing)
1997 - Vitana (marketing)
1998 - 2001: GE Capital (vedení projektů, strategie)

Podnikání:

do 1989: Sběr starého papíru
1989 - 92: Obchodování (nákup, prodej, pašování) - Polsko, Rusko, Finsko
1991 - 93: Hlemýždí farma
1993 - 95: Poesta reisewinkel - cestovní kancelář
1997 - 99: Baobab - africké umění
1999 - 01: Marabu - etnické dárky
2002 - 07: Peoplecomm - HR outsourcing a poradenství
2007 - nyní: Svoboda v práci

Projekty

Jsem od přírody člověk aktivního založení s potřebou pestrosti, sdílení a života v souvislostech. Z toho vychází i paleta mých zájmů. Zde jsou základní oblasti, ve kterých se věnují různým projektům.

1

Práce

Narodil jsem se do rodiny, kde nebylo možné jen tak sedět a nic-nedělat. Bylo třeba dělat. Bez práce nebyly koláče a bylo důležité to táhnout, aby člověk neskončil jako popelář. Pak jsem strávil několik let v zemích, kde k práci přistupují jinak a začal si lámat hlavu tím, proč u nás tak moc děláme a tak málo jsme, proč tolik lidí dělá něco co je vůbec nezajímá, proč je dnes tolik neužitečných zaměstnání nebo proč čím smysluplnnější práce, tím méně je honorovaná (a naopak). Dělám, co je v mých silách, abych přispěl ke změně - píši, přednáším, pořádám setkání a workshopy, propoji firmy a lidi. 

2

Knihy

Jako dítě jsem ležel v knihách. Miloval jsem jazyky a obzvláště slohy. Bylo jen otázkou času než vydám svoji první knihu. Před svojí první oficiální knihou Peníze, nebo život? jsem napsal šest menších knižních dílek. Proto je asi i logické, že jsem založil i nakladatelství, které se snaží do ČR a na Slovensko přinášet knihy ukazující, že pracovat, podnikat a žít je možné mnohem rozumněji a udržitelněji. Dokončuji 13000 dní, knihu zabývající se otázkou: "Co je dobrý život?" a v šuplíku mám čtyři další knižní projekty. Peoplecomm je pro mě zároveň další snahou o to, aby se u nás více lidí věnovalo tomu, co mají rádi.    

3

Podnikání

Bývaly doby, kdy jsem podnikal proto, aby vydělal peníze a získal tak svobodu. Tak jsem tenkrát svobodu chápal). Sbíral jsem starý papír, choval jsem šneky, prodával na trzích, založil cestovku, obchodoval s africkým uměním, založil jsem HR firmu. Až mi začalo docházet, že podnikání jehož cílem je na prvním místě maximalizace zisku (a teprve potom cokoli jiného) je špatně. Ničí to vztahy a planetu. Začal jsem hledat cesty k tomu, jak podnikat tak, aby na prvním místě byla služba lidem a peníze byly nástrojem, ne cílem. Tak, aby podnikání vztahům mezi lidmi a planetě prospívalo - více viz Zodpovědná firma

4

Vztahy

Pocházím z rodiny s dlouhou tradicí nedorozumění - viz např. rodinná kletba. Kromě toho jsem si prošel několika blízkými mezinárodními vztahy, kde porozumění nebylo zdaleka samozřejmostí. A nakonec, po narození naší první dcery Valérie, se nedorozumění objevilo i v mém nejbližším životě. Zkoumat, jak funguje mezilidská komunikace a co dělá šťastné vztahy opravdu šťastnými, tak léta patří mezi má dominantní témata. I proto jsme, společně s Petrou, dříve vedli kurz pro páry s názvem Lekce tanga, já dnes připravuji stejnojmennou knihu a na toto téma i přednáším. Například i projekt Naplnkbelik.cz je součástí mé potřeby se tomuto tématu věnovat.

5

Domov

Před lety jsem narazil na co-housing - styl bydlení postavený na blízkých sousedských vztazích, který vznikl v sedmdesátých letech v Dánsku. Zamiloval jsem si ho. S manželkou Petrou jsme se pustili do projektu Kde domov můj? a já psal chvíli do Život je fajn. Dnes se o blízké sousedské vztahy a komunitní život snažíme v našem domově v Komořanech (sousedské slavnosti, sdílení věcí, společné filmové projekce a besedy, podpora místních podnikatelů). Prostě tu chceme žít, ne pouze bydlet. V šuplíku mám projekt mapující život českých a slovenských sousedských komunit.  

6

Škola

Naše Valérie chodí do Montessori Na Beránku - do, v ČR ojedinělého projektu státní základní školy stavící na principech Montessori. Rodiče zde mají možnost se naplno zapojit a pomoci tak vybudovat příklad svobodné školy ve státním systému. Společně s Petrou koordinujeme zde žákovský parlament, jsme ve sdružení rodičů, pomáháme pořádat jarmarky, pomáháme s komunikací školy nebo s fundraisingem. Škola je tak pro nás, vedle našeho domova, naší druhou komunitou. Pro mě je to též nezaměnitelná vlastní zkušenost, o které píšu. Vydali jsme Summerhill a o hledání naší školy jsme natočili vlastní film

7

Jídlo

Leká mě to, co dnes považujeme za jídlo. Na můj vkus je to až příliš chemo, fast, nefér, průmyslově zpracované a moc málo humánní. Proto jsme v Komořanech/Modřanech založili KPZ-ku, u nás doma permakulturní zahradu, nakupujeme u Pytlíků, já miluji sběr a sušení bylin, experimentuji s různými metodami tradiční konzervace potravin jako jsou kvašení, sušení nebo zavařování, s výrobou chleba, těstovin a jogurtu. Nakupovat se snažíme buď přímo u farmářů, na trzích, případně u našich komořanských potravinářů. 

8

Další tvorba

Peoplecomm- Nakladatelství knih o přirozenějších přístupech k práci, podnikání a životu
Svobodanaživo - Konference, setkávání a debaty k tématu svobody a zodpovědnosti v práci a podnikání
Svobodavpraci.cz - Portál firem stavících na principech svobody a zodpvoědnosti
Cedulart.cz - Projekt mapující veřejné nápisy, vzkazy a cedule
Naplnkbelik.cz - Projekt jehož cílem je šíření dobrých skutků a radosti
Peníze, nebo život? - Moje první kniha 
Kde-domov-muj - Projekt hledání našeho domova 
Blog.tomashajzler.com - Můj blog


Svobodnější práce. Zodpovědnější podnikání.