Dobrý život

Základní principy rovnovážného a šťastného života

Proč téma "Dobrý život"?

 

Nemá smysl se bavit o práci či podnikání, pokud je člověk dlouhodobě nešťastný. V letadlech to vědí dávno. Když se chcete postarat o druhé je neprve nutné nasadit masku sám sobě. Pouze člověk, který se má rád, může mít rád ostatní. A 100% se soustředit na práci.
 

 

1

Jak žít?

Jak ale žít ve světě zapomenutých tradic, zešměšňovaných principů, neomezených možností a médii a reklamou vytvořených falešných ideálů štěstí? 
 

2

Příjmy vs. štěstí

V naší kultuře usilujeme o maximalizaci vlastnictví. Průměrné příjmy v tzv. vyspělých zemích stále rostou. Vnímaný pocit naplnění a štěstí však od 70.let stagnuje.
 

3

Žijeme v Cockaigne

Naši středověcí předci snili o "Cockaigne". Byla to pro ně představa ideálního světa zbvená typických potíží doby. My dnes v "Cockaigne" žijeme. Valná většina lidí na této planetě si o našem životním standardu může nechat zdát.
 

4

Vydělávání na život

Přestože nás další úprk za ještě větším pohodlím a materiálním bohatstvím dlouhodobě nenaplňuje, většina z nás tomu stále oddává svůj život. Místo toho, abychom žili, na život často pouze vyděláváme.
 

5

5 z 10 nemocí

Pět z deseti nemocí je v naší části světa psychického původu. Problémy s koncentrací, potíže se spánkem, závislosti, úzkosti, deprese jsou na vzestupu.
 

6

Lidé a planeta

Naše snaha vlastnit a též si maximálně užít život (bez ohledu na důsledky) vč. snahy miliard dalších lidí v Číně, Indii, Brazíli, Rusku a dalších zemích okopírovat západní styl života, se začíná bolestivě projevovat na životním prostředí, změnách klimatu i sociálních vazbách mezi lidmi.
 

7

Já & My

Otázka: "Co je to dobrý život?" proto již dlouho nebyla tak aktuální jako právě v dnešní době: 1. pro každého z nás - neboť většina hledá štěstí, kde není. 2. pro lidstvo, neboť pokud nazačneme k přírodě a životu přistupovat jinak, skončí to katastrofou.

Principy

1

Dělání a nicnedělání 

Život se skládá z "dělání" a "nic-nedělání" čili bytí, z akce a reflexe. My jsme součástí kultury, která stojí na dělání, na akci. Nic-nedělání, reflexe, bytí jsou považovány za zahálku, která je u nás ne-ctností.
 

2

Potřeba zpomalení

Aby si člověk všiml toho, oč v životě kráčí a na čem skutečně záleží, je třeba přestat "dělat", zpomalit a i ideálně i zastavit. Teprve potom si může člověk začít všímat a přemýšlet.
 

3

Co je OPRAVDU důležité?

Životy většiny z nás však charakterizuje následující říkanka: "Protože nevíme, co je pro nás opravdu důležité, všechno se nám zdá být důležité. A protože se nám zdá všechno důležité, musíme to všechno udělat. Ostatní nás bohužel vidí dělat všechno a proto očekávají, že to všechno uděláme. Dělání všeho nás ale tak zaměstnává, že nemáme žádný čas na to, abychom se zamysleli nad tím, co je pro nás opravdu důležité."
 

4

Dvě cesty

V životě si můžete vybrat jednu ze dvou cest. Buď budete napodobovat druhé nebo si vytvoříte vlastní budoucnost. Vlastní cesta bez schopnosti se zastavit a procvičení se ve "schopnosti si všímat", není možná.
 

5

Jak skutečná je skutečnost?

 Jaký je rozdíl mezi skutečností a jejím vnímáním? Na jakých principech funguje mezilidská komunikace? Co jsou a jak fungují slova? Je třeba pochopit, že se nedíváme očima nebo neposloucháme ušima, ale pamětí. Teprve potom začneme rozumět světu okolo nás. Teprve potom začneme chápat, kdo jsme.
 

6

Jsme tím, s kým jsme

 Tzv. svobodná vůle je iluzí. Jako stádní zvíře se ve většině případů rozhodujeme podle toho, jak se rozhodují ostatní. Toužíme po přijetí ostatními, a tak ve většině případů "jdeme za stádem". Pochopit, jak funguje společnost, které jsme součástí je tedy klíčem k pochopení sebe sama.
 

7

Ego

Kdo jsme vs. kdo si myslíme kdo jsme? Co je ego? Jak vzniklo? Co je stín a jeho projekce? Jak to, že některé lidi obdivujeme a jiné zase třeba nesnášíme? Co to o nás říká?
 

8

Vliv

Jaký máme vliv na druhé lidi? Jak posílit přirozený magentismus, který k nám přitáhne ty (pro nás) správné a odpudí od nás ty pro nás nesrávné lidi. Touto otázkou se detailně zabývám v tématu leadership .

Přednášky a kurzy

Workshop

Workshop

praktické osáhání si tématu, 8-20 lidí

Cesta kolem světa

Není vypsaný žádný termín pro jednotlivce

Vlastní cestou

Není vypsaný žádný termín pro jednotlivce

Přednáška

Přednáška

seznámení se s tématem, inspirace, od 20 lidí

13000 dní

Není vypsaný žádný termín pro jednotlivce

Setkání

Setkání

moderované diskuze

Život bez škatulek

Není vypsaný žádný termín pro jednotlivce

Důlek

Není vypsaný žádný termín pro jednotlivce

Život v 21.století: "Jak?"

Není vypsaný žádný termín pro jednotlivce

Domácnost bez odpadu

Není vypsaný žádný termín pro jednotlivce

Domluvme se individuálně

V případě, že chcete zorganizovat workshop nebo přednášku u vás ve firmě či cokoli prokonzultovat, ozvěte se mi.  

Pro jednotlivce Pro tým

Samostudium

Peníze, nebo život?

Proč a jak si vytvořit práci, která bude stát na vašich přednostech

Podivín

Příběh nejneobvyklejšího pracoviště světa

Videa

  • Alan Watts - The veil of thoughts - complete - original

  • Jiddu Krishnamurti - Listen To Yourself And Find Answers.

Vaše názory

Svobodnější práce. Zodpovědnější podnikání.