Mezilidské vztahy

Zapomenuté umění partnerství, přátelství a lásky

Proč téma "Mezilidské vztahy"

1

Podnikání = vztahy

Podnikání není nic než mezilidské vztahy. Harmonie těch blízkých je naprosto základním předpokladem proto, aby člověk mohl v práci fungovat naplno. 
 

2

Lieben & Arbeiten

Freud říkal, že štěstí jsou "Lieben & Arbeiten", tj. blízké vztahy a smysluplnná práce.  Blízké mezilidské vztahy tedy patří mezi to nejdůležitější o co v životě jde.
 

3

Prevence závislostí

Láska, doteky a blízkost produkují mimo jiné oxytocin, jeden z hormonů štěstí, jehož jednou úlohou je tlumit závislosti, tj. i worko-holismus či neto-holismus.   
 

4

Odchody ze zaměstnání

Důvod číslo jedno pro odchod ze zaměstnání jsou problémy ve vztazích s lidmi (nejčastěji v nadřízené pozici). 
 

5

Zdravé a šťastné děti

Děti, jejichž rodiče nemají harmonický vztah jsou častěji nemocné, jsou náchylnější k psychickým potížím a jsou též častěji terčem šikany. 
 

6

Čtyři roky života

Zdravé blízké mezilidské vztahy znamenají v průměru o 35% lepší imunitu a o čtyři roky delší život. 

Principy

Principy, které definoval tým okolo Johna Gottmana, na kterých z velké míry stavím, jsou jedněmi z mála věděcky podepřených přístupů k řešení problematiky mezilidských vztahů.

1

"Celý balíček"

S každým člověkem dostáváme "celý balíček", tj. to co máme rádi i to, co nám nebude nikdy vyhovovat. Štastný vztah je mimo jiné i uměním naučit se s těmito rozdíly žít. 
 

2

Konflikty

Hádat se je normální. Tak jako v přírodě svítí chvíli slunce, chvíli je zataženo, pak je bouřka, tak i mezi lidmi střídá harmonie disharmonii. Na čem však záleží je to, jak se hádáte. 
 

3

Důvěra

Dlouhodobě vydrží pouze vztahy postavené na důvěře a přátelství, tedy na skutečném respektu a porozumění individualitě toho druhého, skutečném dialogu a spolu-práci. 
 

4

Komunikace

To, co a jak druhému říkáte ovlivňuje do velké míry to, jak se druhý cítí. Jeho pocity následně řídí chování. Na komunikaci tedy záleží. 
 

5

"Mapa lásky"

Čím více známe partnera (jeho starosti i radosti, jeho historii i plány), tím lépe mu dokážeme porozumět, vycházet vstříc a řešit nevyhnutelné konflitky. 
 

6

Přistižení se při tom, kde se daří

Příroda nás vybavila orientací na nedostatky. To ve vztazích ale nefunguje. Proto je třeba se vynasnažit druhého člověka přistihnout co možná nejvíc při tom, co dělá v našich očích dobře.
 

7

"Magický poměr"

z výzkumů gottmanova týmu vyplývá, že důvěru v páru ovlivňuje do velké míry poměr pozitivní a negativní komunikace. Definovali tzv. magický poměr - tj. poměr pozitivní a negativní komunikace. Ideál je 5:1.
 

8

Vycházení si vstříc

Druzí po nás stále něco potřebují. Klíčem je nalézt správnou míru toho, v čem a jak vyjít jejich požadavkům vstříc a uvědomit si jaký vliv to má na vzájemnou důvěru.
 

9

"Čtyři jezdci"

Čtyři jezdci vztahů jsou čtyři druhy chování, které ničí vztahy, pokud jsou normální součástí komunikace. Jsou to kritika, bránění se, opovržení a kamenná tvář.
 

10

Společný smysl

Proč jsme spolu? Jak si můžeme pomoci naplnit životní plány každého z nás? Nejasnosti, tj. nedostatek komunikace v této oblasti je prapříčinou většiny konfliktů.

Přednášky a kurzy

Workshop

Workshop

praktické osáhání si tématu, 8-20 lidí

Cesta kolem světa

Není vypsaný žádný termín pro jednotlivce

Přednáška

Přednáška

seznámení se s tématem, inspirace, od 20 lidí

Lekce tanga

Není vypsaný žádný termín pro jednotlivce

Setkání

Setkání

moderované diskuze

Domluvme se individuálně

V případě, že chcete zorganizovat workshop nebo přednášku u vás ve firmě či cokoli prokonzultovat, ozvěte se mi.  

Pro jednotlivce Pro tým

Videa

  • Making Relationships Work - Part 1

  • John Gottman: How to Build Trust

  • Dva druhy vztahů

Vaše názory

Svobodnější práce. Zodpovědnější podnikání.